Staff

Administration

Dr. Joyce Brooks – Principal

Thomas King – Assistant Principal

Office Staff

Cindy Flores – Office Manager

Dinora Rodriguez – Clerk

Maria Shoop – Aide

Georgeann Schoener – Nurse (Mon. & Tue.)

Cindy Rico – FASA

Pre-K

Armindal Lauchengo

Rosario Lao

Carolann Pilimai

Kindergarten

Amporn Fuamornsawasdi

Susan Lauretta

Claudia Martinez

Heidi Reidt

Linnea Sarabi-Bayat

Heidi Watts

Adrian Brigham

First Grade

Brenda Dallas

Kenneth Dukes

Karen Goodin

Heidi Reidt

Suzanna Rosen

Kristin Vevante

Tanya Willis-Perez

Second Grade

Amber Apigo

Linda Lepson

Tusamba Nefwani

Fabiola Ortiz

Diana Przybyszewski

Yolanda Ramos

Third Grade

James Folda

Ekaterina Jackson

Kerri Lomax

Lissa Metzler

Cynthia Napolitano-Kraxberger

Nikki Witt

Fourth Grade

Juan Jimenez

Heidi Kanter

Chris Mitchell

Fabian Sanchez-Estefan

Fifth Grade

Lynn Gilliam

Sylvia Goede

Laura Ground

Laura Harris

Specialists

Mitzi Bender – Music

Cheryl Boyd – GATE

Pam Boyle – Resource (Grades 3-5)

Lourdes Daffon – Resource (Grades K-2)

Brian Flick – Art

Sharon Flick – Library

JulieAnn Harrison – Reading Specialist

Violet Joseph – Read By 3 Specialist

Pamela Pratter – Spec. Ed. Facilitator ( Tues, Thu, & Fri.)

Paul Mitchelsen – Speech K-5

Jennifer Montanchez – Literacy Specialist

Kelly Dehner – Speech, ( E. Childhood)

Danielle Rayos – Humanities

Michelle Nathan – Psychologist

Cynthia Odell – Speech (Early Childhood)

Sheila Portillo – Literary Specialist

Margaret Steynis – Resource (Grades 4-5)

Rod Turney – P.E.

Jolain Tyndall – Occupational Therapist

Ellen Wendt – Counselor

Special Education

Cynthia Baughman – Autism (Grades 1-2)

Marcie Clark – Pre-K (KIDS)

Carissa Kraning – Autism (Grades 3-5)

Support Staff

Dawn Ah Quin – Library Aide

Theresa Behlman – SPTA III Autism Aide

Gertrude Boykin – SPTA III Autism Aide

Judith Bounds – Instructional Assistant

Bill Burke – Site Based Technician

Alethia Burns – Lunchroom Supervisor

Heidi Elliott – Pre-K Special Education

Dawna Flores – SPTA II Pre-K

David Marure – ELL

Candelaria Miranda – Instructional Assistant

Joseph Rodriguez – P.E. Aide

Javier Sanchez – Instructional Assistant

Kathy Timony – SPTA III Autism Aide

Ava Villaneuva – P.E. Aide

Eloy Villegas-Herrera – Early Childhood

Andrea Yanes – SPTA III Pre-K

Custodians

Mark Garcia – Head Custodian

Rodney Enrico

Jackueline Washington